I v případě herních stolů platí, že je nutné vybírat si stůl také z ergonomického hlediska. Není nic horšího než když stůl, u kterého trávíte většinu svého času, pomalu a nenápadně ničí Vaše zdraví. Co vše na Vašem těle může ovlivnit nevhodně zvolený stůl?

Ruce

Při správné ergonomii sezení je nejdůležitější, aby měl stůl správnou výšku. Pokud je pro Vás deska stolu moc vysoko, automaticky zvedáte ramena a máte je ve strnulé, nepřirozené poloze. To vede k bolestem samotných ramen a krční páteře, ale hlavně k bolestem trapézových svalů. Pokud máte desku stolu naopak moc nízko, vede to k nepřirozenému hrbení a tím k bolesti zad. Při správné výšce stolu by Vaše lokty měly být v pravém úhlu s předloktím. Je důležité mít dostatečnou oporu předloktí, a to buď jeho položením přímo na desku stolu nebo na područky u křesla. Jinak Vám budou lokty padat směrem dolů a předloktí bude utlačováno hranou stolu. V tomto případě hrozí špatný průtok krve a podráždění svalů vedoucí k bolestem rukou.

Ergonomie herních stolů - ruce

Nohy

Také pro nohy platí pravidlo pravého úhlu. Je tedy vhodné, aby byly nohy ohnuty v kolenou do pravého úhlu a chodidla celou plochou položena na podlaze. I v tomto případě vystupuje jako důležitý parametr výška stolu. Pokud je stůl nízký, nejen, že si otlačujete o jeho desku kolena, ale nutí Vás zároveň nohy natahovat dopředu. Je samozřejmě přirozené, že si čas od času budete chtít nohy natáhnout, aby nebyly neustále ve stejné pozici, důležité je ale vrátit je po čase do původní ergonomické pozice. Abyste neměli nohy neustále ve strnulé poloze, přicházejí výrobci stolů s konstrukčním řešením, kdy na spodní konstrukci přidávají spojnici (dolní konstrukce ve tvaru písmene "I"), na kterou si nohy můžete pohodlně položit.

Ergonomie herních stolů - nohy

Oči a krk

Asi nejvíce jsou u hráčů namáhány oči díky neustálému sledování monitoru. Bez toho by ovšem hraní nešlo. Jak ovšem očím ulevit? Pomůže správné nastavení monitoru. Monitor by měl být umístěn přibližně 45 - 70 cm od očí, při výběru herního stolu je tedy dobré dívat se také na hloubku stolu, abyste monitor neměli příliš blízko očí. Horní okraj obrazovky by pak měl být ve výšce očí. Zorný úhel neboli úhel mezi dvěma krajními sledovanými body ve svislé rovině je doporučován 0 - 60°. Dbejte také na to, abyste při sledování monitoru neměli hlavu nakloněnou dopředu. Toto je hlavní příčina bolestí krční páteře, která může časem vést i k bolestem hlavy.

Ergonomie herních stolů - Oči a krk

Pohyb

I když se vám herní bitvy nebude chtít přerušovat, pamatujte na to, že pro zdraví je nejdůležitější pohyb. Zkuste si nastavit na mobilu nebo hodinkách co hodinu upozornění a udělejte si krátké přestávky. Na chvíli se projděte po bytě, dodržujte pitný režim, případně si protáhněte bedra jednoduchým cvikem. Postavte se, mějte nohy rozkročené na šíři ramen, zapřete si ruce o hýždě a s výdechem protlačte pánev směrem dopředu a zakloňte tělo. Opakujte cca 3x za sebou.